Decyzja kredytowa – jak szybko zostaje wydana przez firmy pożyczkowe i banki?
Decyzja kredytowa to werdykt, jaki pożyczkodawca ogłasza w związku z przyznaniem nam kredytu. Zostaje on ogłoszony jeszcze przed wypłaceniem nam pieniędzy. Pamiętajmy, że decyzja kredytowa zależy od wielu czynników, poza tym w różnych instytucjach wydawana jest na innych zasadach. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed złożeniem wniosku o pożyczkę przez internet, aby wiedzieć, jak długo powinniśmy oczekiwać na decyzję oraz co wpływa na jej negatywny wydźwięk.
Decyzja kredytowa w firmach pożyczkowych zostaje ogłoszona szybciej niż w bankach. Dzieje się tak dlatego, że instytucje te świadczą swoje usługi w oparciu o minimum formalności. Banki przeprowadzają procedurę wydania decyzji kredytowej analizując bardzo dokładnie masę dokumentów, przez co na rozpatrzenie naszej aplikacji będziemy musieli poczekać nawet kilka tygodni.
Istnieje kilka dróg, którymi możemy zostać poinformowani o decyzji pożyczkowej. Jedną z nich jest wysłanie klientowi wiadomości e-mail. Jeśli więc czekamy na podjęcie przez pożyczkodawcę decyzji, warto śledzić skrzynkę odbiorczą w oczekiwaniu na informacje o przyznaniu pożyczki lub odrzuceniu wniosku. Decyzja kredytowa może dotrzeć do nas także za pomocą telefonu. Najszybszą drogą jest powiadomienie klienta o decyzji osobiście. Sytuacja ta ma miejsce głównie w bankach, gdzie cała procedura wnioskowania i rozpatrzenia wniosku odbywa się z placówce firmy.
Od czego zależy decyzja kredytowa?
Wpływ na decyzję kredytową ma kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli będzie przedstawiała się negatywnie, a pożyczkodawca nie będzie widział szans na terminową spłatę pożyczki z naszej strony, może wydać negatywną decyzję. Warto jest więc dokonać samodzielnej analizy domowego budżetu i ocenić, czy rzeczywiście po opłaceniu comiesięcznych rachunków zostanie nam odpowiednia kwota, którą możemy przeznaczyć na spłatę pożyczki.
Ogłoszenie decyzji kredytowej wiąże się także z weryfikacją danych klientów. Pożyczkodawca po otrzymaniu od nas wniosku o pożyczkę prosi o potwierdzenie naszych danych np. telefonicznie, za pomocą przelewu lub aplikacji. Jeśli odmówimy współpracy lub ją utrudnimy, także możemy spotkać się z odmową przyznania dodatkowych pieniędzy. Nie należy zapominać o najważniejszych elementach, którymi są: poprawne wypełnienie wniosku oraz zachowanie kontaktu z pożyczkodawcą. Poprawne wpisanie danych do formularza zgłoszeniowego usprawni proces wypłaty pieniędzy z pożyczki, a stały kontakt z kredytodawcą przyspieszy dopełnienie drobnych formalności.
Pożyczkodawca rozpatrując nasz wniosek zwraca uwagę także na kwotę, o jaką prosimy w dokumencie. Jeśli jest to niewielka kwota, zwykle nie ma problemu z jej przyznaniem. Jeśli wnioskujemy o dużą ilość pieniędzy, decyzja kredytowa będzie zależała od naszej historii kredytowej. Duże znaczenie ma przy tym również to czy jesteśmy nowymi klientami, czy może wnioskujemy o pożyczkę po raz kolejny.
Wstępna decyzja kredytowa – czy zostanie mi przyznany kredyt?
Decyzja kredytowa otrzymywana przez banki nie jest jedyną decyzją. Istnieje także wstępna decyzja kredytowa. Jest to pierwsza decyzja, jaką pożyczkodawca podejmuje w związku z naszym wnioskiem o pieniądze. Jeśli wypadniemy w jego oczach pozytywnie, wstępna decyzja kredytowa też taka będzie.
Należy jednak pamiętać, że wstępna decyzja kredytowa może się zupełnie różnić od końcowej decyzji. Sięgając zatem po produkty rynku finansowego dobrze jest wcześniej samodzielnie zbadać swoją zdolność kredytową, aby nie być później zawiedzionym. Jak możemy to zrobić? Wystarczy skorzystać z pomocy BIK i pobrać z bazy raport, mówiący o naszych finansowych możliwościach. Jeśli chcemy uzyskać w danym momencie określoną kwotę, warto rozpatrzyć też skorzystanie z usług innego pożyczkodawcy. Każda instytucja finansowa kieruje się w swoich działaniach inną polityką, dlatego istnieje szansa, że prędzej czy później znajdziemy pożyczkodawcę, którego oferta będzie dopasowana do naszych możliwości i oczekiwań.
Jak zadbać o zdolność kredytową?
Zbudowanie pozytywnej zdolności kredytowej wydaje się być trudnym zadaniem. W praktyce wystarczy jedynie spłacać na czas wszelkie zobowiązania pieniężne. Będą one widoczne w bazie Biura Informacji Kredytowej, do której dostęp mają wszyscy pożyczkodawcy. Regulując na czas opłaty związane z pożyczkami, a także abonamentem za telewizję czy telefon pokazujemy, że jesteśmy wiarygodnymi i wypłacalnymi pożyczkobiorcami.
Jak swoją historię kredytową mogą zbudować młodzi, którzy jeszcze nie mają na swoim koncie pożyczek czy kredytów? Wystarczy, że sięgając po codziennie zakupy np. w sklepie RTV lub AGD skorzystają z zakupu produktu na raty. Najczęściej są to raty 0 procent, więc w rzeczywistości klient będzie musiał oddać w częściach dokładnie tyle, ile kosztował zakupiony produkt. Zakupy na raty traktowane są jak pożyczka, którą należy spłacić. Warto więc skorzystać z tej możliwości, aby na naszym koncie w rejestrze BIK pojawił się o nas pozytywny wpis. Dzięki niemu z łatwością uzyskamy pożyczkę.