Decyzja o przyznaniu pożyczki zależna jest od wielu czynników. Instytucje finansowe zazwyczaj biorą pod uwagę takie elementy, jak zdolność kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy czy źródło jego dochodów. Zdarza się również, że sprawdzają ocenę punktową BIK, o czym nie wszyscy wiedzą. Im liczba punktów jeż wyższa, tym większa szansa na otrzymanie pożyczki. Dzięki scoringowi mogą zatem ocenić ryzyko związane z udzieleniem zobowiązania.
Co to jest scoring?
Najprościej mówiąc, scoring jest to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego. Profil potencjalnego pożyczkobiorcy porównywany jest z profilem osób, które otrzymały już pożyczkę czy kredyt. Następnie na tej podstawie oceniana jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Im wspomniany profil pożyczkobiorcy jest bardziej podobny do osób, które terminowo spłacały swoje zobowiązania w przeszłości, tym ocena punktowa jest wyższa.
Warto podkreślić, że banki mają ustawowy obowiązek sprawdzenia potencjalnego klienta w BIK. Firmy pożyczkowe natomiast mogą, ale nie muszą korzystać z tej możliwości.
Ocena Punktowa BIK – przedziały
Ocena punktowa przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Dodatkowo prezentowana jest w postaci gwiazdek – od 1 do 5. Jeżeli chcemy dobrze zrozumieć cały proces, należy poznać zależność między wspomnianymi punktami a liczbą gwiazdek.
- Jedna gwiazdka – od 192 do 279 punktów
- Dwie gwiazdki – od 280 do 367 punktów
- Trzy gwiazdki – od 368 do 455 punktów
- Cztery gwiazdki – od 456 do 543 punktów
- Pięć gwiazdek – od 544 do 631 punktów
Jedną z przyczyn odrzucenia wniosku o pożyczkę, może być właśnie zbyt niska ocena punktowa. Warto pamiętać, że jeżeli jeden z pożyczkodawców lub też bank odrzucił taki wniosek, to nie jest to jednoznaczne z tym, że inna instytucja pozabankowa również go nie przyjmie.
Co wpływa na scoring BIK?
Naturalnie każdemu pożyczkobiorcy zależy na tym, aby jego ocena punktowa była jak najwyższa. W celu zdobycia większej ilości gwiazdek, należy unikać niektórych działań. Co zatem obniża ocenę BIK?
Przede wszystkim opóźnienie w racie spłat kredytu. Pod uwagę brana jest długość opóźnienia spłaty, okres jaki minął od ostatniej nieterminowej spłaty oraz wysokość zaległości. Ponadto wpływ mają takie czynniki, jak przekroczenie limitu kredytowego i wysoki poziom jego wykorzystania.
Co ciekawe, również duża aktywność kredytowa może przyczynić się do obniżenia oceny punktowej BIK. Jeżeli potencjalny pożyczkobiorca w ostatnim czasie otworzył dużą liczbę nowych kredytów czy też złożył dużą liczbę wniosków kredytowych, powinien liczyć się z tym, że jego ocena może się obniżyć.
Co warto zatem robić, aby otrzymać pięć gwiazdek? Przede wszystkim terminowo spłacać pożyczki. Ponadto dobrze mieć długą historię poprawnie spłacanych zobowiązań. Dzięki temu zdolność kredytowa będzie większa, a pożyczkodawcy chętniej udzielą pożyczki.
Czyszczenie BIK – czy to możliwe?
Jedynie w trzech przypadkach można wystąpić o usunięcie danych z BIK. Po pierwsze w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca chce odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie.
Po drugie w chwili, gdy minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu. Dzięki temu klient ma pewność, że nieterminowa spłata zobowiązania z przeszłości nie będzie miała wpływu na aktualną zdolność kredytową. Po trzecie w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca w swojej historii kredytowej zauważy błędne lub nieaktualne już informacje.
W innych przypadkach czyszczenie danych z BIK jest niemożliwe. Warto zatem pamiętać o terminowych spłatach zaciągniętych zobowiązań. Jeżeli pożyczkobiorca wie, że może mieć problem ze spłatą pożyczki ratalnej, warto odpowiednio wcześniej skontaktować się w tej sprawie z pożyczkodawcą. Istnieje szansa, że za określoną opłatą termin spłaty może zostać wydłużony. Dzięki temu można uniknąć negatywnego wpisu do BIK.
Raport BIK – sprawdź swoją zdolność kredytową
Biuro Informacji Kredytowej posiada również specjalne raporty. Zawarte są w nich informacje na temat historii kredytowej danego pożyczkobiorcy oraz jego ocena punktowa. Dzięki temu można sprawdzić swoją zdolność kredytową. Warto to zrobić przed wnioskowaniem o pożyczkę przez internet. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie informacje o nas zobaczy pożyczkodawca.
Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej oferuje również skuteczną ochronę przed wyłudzeniem pożyczki, czyli Alert BIK. Dzięki temu można m.in. kontrolować terminowość spłat swoich kredytów.