Umowa z kurierem – jak wygląda procedura
Niektóre instytucje pozabankowe, które oferują pożyczki przez internet umożliwiają podpisanie umowy z kurierem. Pracownik firmy kurierskiej wysyłany jest pod wskazany przez nas adres. Po przybyciu do nas w imieniu pożyczkodawcy sprawdza nasz dowód osobisty oraz dane zawarte we wniosku o pożyczkę. Jeśli wszystko się zgadza, przekazuje nam do podpisania dokumenty.
Naszym obowiązkiem jest dokładnie je przeczytać. Możemy to zrobić jeszcze przed dostarczeniem ich do naszych rąk, korzystając z umowy elektronicznej, która dostępna jest na stronie pożyczkodawcy. Na witrynie znajdują się regulaminy pożyczek, a także wspomniane wzory umów. Niezbędne jest również zapoznanie się z cennikiem udzielanych pożyczek. Pomoże to uniknąć nieporozumień na dalszym etapie kredytowania, a także odrzucenia naszego wniosku.
Pamiętajmy, że podpisując umowę pożyczki z kurierem na wypłatę pieniędzy możemy liczyć dopiero następnego dnia roboczego. Wszystko przez to, że pracownik firmy kurierskiej musi dostarczyć pożyczkodawcy podpisane przez nas dokumenty. Gdy tylko to zrobi, natychmiast otrzymamy przelew gotówkowy.
Zalety i wady umowy z kurierem
Podpisanie umowy z kurierem ma swoje wady i zalety. Jedną z korzyści jest to, że nie musimy wychodzić z domu, aby podpisać potrzebne dokumenty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się, jak również dla matek z dziećmi. Nie zawsze mają one możliwość dotarcia w wyznaczonych godzinach do placówki instytucji.
Dzięki podpisaniu umowy pożyczki z kurierem nie musimy iść na pocztę, aby odesłać dokumenty czy przelewać grosza w celu dokonania opłaty weryfikacyjnej. To kurier dokonuje sprawdzenia naszej tożsamości podczas swojej wizyty w naszym domu. Dzięki temu, że dokumenty potrzebne do wzięcia pożyczki dostępne są dla nas na długo przed wizytą kuriera, nie musimy go zatrzymywać podczas wizyty w celu zapoznania się z nimi. Wystarczy złożenie na nich podpisu.
Istnieje jednak kluczowa wada podpisania umowy z kurierem. Przez to, że pracownik firmy kurierskiej ma każdego dnia mnóstwo przesyłek do rozwiezienia, nie od razu dostarcza nasze dokumenty. Póki tego nie zrobi, nie możemy liczyć na wypłatę pieniędzy. Musimy więc być cierpliwi.
Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy za pomocą usługi Kontomatik lub Instantor
Nie tylko kurier może sprawdzić naszą tożsamość. Pożyczkodawca może to zrobić samodzielnie wykorzystując w tym celu usługę Kontomatik czy Instantor. To aplikacje, dzięki którym pożyczkodawca w czasie rzeczywistym otrzymuje informacje dotyczące naszych ostatnich płatności, a także wpływów na konto. Na podstawie zebranych informacji może stwierdzić, czy będziemy w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę.
Aby firma pożyczkowa otrzymała wgląd w naszą historię kredytową, musimy zalogować się do jednej z usług za pomocą danych służących do logowania się na nasz rachunek bankowy. Usługa ta jest więc w pełni bezpieczna.
Ważne – pożyczkodawca ma możliwość sprawdzenia naszej tożsamości także wykonując do nas telefon. W trakcie rozmowy może on poprosić o podanie danych, które zawarte są w naszym dowodzie osobistym. W ten sposób będzie wiedział czy ma do czynienia z właściwą osobą.