Pojęcie opłaty weryfikacyjnej
Pożyczki ratalne są najlepszą pomocą w finansowaniu większych wydatków. Nic więc dziwnego, że często po nie sięgamy. Podczas składania wniosku o pożyczkę na pewno nie ominiemy elementu potwierdzenia naszych danych osobowych – w tym celu zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Przelew musi wyjść z osobistego konta bankowego klienta – tylko w taki sposób pożyczkodawca zyska pewność, że klient jest tą samą osobą, za którą podaje się we wniosku. Opłata weryfikacyjna wyklucza możliwość wyłudzenia pożyczki ratalnej na dowód osobisty, który został skradziony bądź zgubiony.
Wysokość opłaty weryfikacyjnej
Nie musimy martwić się wysokością opłaty weryfikacyjnej. Jest ona symboliczna i jej celem nie jest wyłudzenie od klientów dużych kwot, a jedynie potwierdzenie ich personaliów. Zazwyczaj pożyczkodawcy proszą o przelew w wysokości 1 gr lub 1 zł – to dwie najpopularniejsze sumy. Należy mieć jednak na uwadze, że 1 zł to kwota maksymalna, której może zażądać firma pożyczkowa. Jeśli jest inaczej i zostaniemy poproszeni o przelew na większą kwotę, to powinny obudzić się w nas pewne wątpliwości. Na rynku pożyczkowym działa wielu nieuczciwych pożyczkodawców, którzy wyłudzają duże kwoty przelewów weryfikacyjnych, a następnie odmawiają udzielenia pożyczki. Pamiętajmy, by zawsze przed podpisaniem umowy sprawdzić firmę, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę. Weryfikacja pożyczkodawcy to też jedna z trzech zasad odpowiedzialnego pożyczania.
Przelewu weryfikacyjnego dokonujemy tylko raz
Przelew weryfikacyjny jest jednorazowym wydatkiem. Muszą wykonać go tylko ci pożyczkobiorcy, którzy pierwszy raz zaciągają zobowiązanie w danej instytucji pozabankowej. Z opłaty weryfikacyjnej zwolnieni są klienci, którzy drugi lub kolejny raz chcą pożyczyć pieniądze od tego samego pożyczkodawcy – ich tożsamość została już wcześniej zweryfikowana i znajdują się oni w bazie klientów firmy. Sprawdzeni wcześniej pożyczkobiorcy nie muszą więc przechodzić procesu rejestracji i weryfikacji, a jedynie wypełnić wniosek o interesujące ich zobowiązanie. Choćby z tego względu warto brać kolejną pożyczkę ratalną w tej samej firmie. Należy wspomnieć, że opłata weryfikacyjna nie podlega zwrotowi – nawet wtedy, gdy uzyskamy negatywną decyzję pożyczkową.
Alternatywne metody weryfikacji
Przelew weryfikacyjny jest dobrą metodą na potwierdzenie danych klienta, lecz nie jest to najnowocześniejsza metoda na rynku. Ponieważ wielu pożyczkobiorców ma zastrzeżenia do takich sposobów weryfikacji, zostały stworzone nowoczesne programy, które potwierdzają tożsamość w mniej inwazyjny sposób. Do najnowocześniejszych systemów weryfikacyjnych zaliczyć można Szybką Identyfikację, Instantor lub KontoConnect. Aplikacje te nie wymagają przelewów bankowych, a jedynie podanie hasła i loginu do elektronicznej bankowości. Nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszego konta, gdyż połączenie jest szyfrowane, co gwarantuje bezpieczeństwo danych. Dzięki nowatorskim programom wnioskowanie o pożyczkę jest w 100% darmowym procesem.