Rejestr dłużników ERIF – jakie dane przechowuje?
Pożyczanie pieniędzy jest prostą czynnością. Komplikuje się ona wtedy, gdy trafiamy do rejestrów dłużników. Jednym z ważniejszych tuż obok KRD czy BIG InfoMonitor jest ERIF. To rejestr, z którego mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które chcą sprawdzić instytucje, z którymi na co dzień pracują. Rejestr dłużników ERIF przechowuje dane dotyczące zadłużeń powstałych u osób, które zalegają ze spłatą swoich kredytów w bankach, instytucjach finansowych, ale także w sektorze budżetowym, firmach telekomunikacyjnych czy multimedialnych.
Aby trafić do rejestru ERIF trzeba posiadać zadłużenie na kwotę minimum 200 zł (w przypadku osób fizycznych) oraz 500 zł (w przypadku przedsiębiorstw). Ważne jest to, że wpis do rejestru może trafić dopiero, gdy od terminu spłaty zadłużenia minęło 60 dni. Każdy z nas może sięgnąć po raport ERIF. Raz na 6 miesięcy jest on zupełnie darmowy. Ci, którzy chcą częściej kontrolować swoją zdolność kredytową, mogą wykupić stały dostęp do raportu. Jest to opłacalne szczególnie wtedy, gdy dokonujemy dużej ilości transakcji finansowych i chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo.
Jak sprawdzić siebie lub współpracownika w rejestrze ERIF?
Rejestr ERIF pozwala zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom na wzajemną kontrolę. Aby uzyskać dostęp do informacji o sobie, należy dokonać rejestracji w serwisie infoKonsument.pl, a następnie aktywować konto. Po wykonaniu tych czynności bez problemu możemy zalogować się do systemu ERIF. Na stronie mamy możliwość sprawdzenia siebie oraz wygenerowania raportu dotyczącego np. pożyczkodawcy. Możemy także uzyskać raport dotyczący dokumentu, który aktualnie nas interesuje. Pobrany raport jest aktywny na naszym koncie przez 90 dni. Należy pamiętać, że podobne informacje dostarczy BIK, KRD czy BIG InfoMonitor.
Z każdego z tych rejestrów możemy usunąć dane nas dotyczące. Jak tego dokonać? Powinniśmy jak najszybciej spłacić zaległości. W wyniku tego osoba, która dokonała na nasz temat wpisu, ma obowiązek usunąć go w ciągu kolejnych 14 dni. Choć baza ERIF uaktualnia się co tydzień, informacja o spłacie zadłużenia powinna pojawić się w systemie natychmiast. Jeśli nie stać nas na całkowitą spłatę zaległości, możemy dokonać jej w częściach. Wtedy w systemie pojawi się informacja o początkowym saldzie konta oraz kwocie, jaka pozostała do zapłaty.
Jakich danych najczęściej szukamy w rejestrze ERIF?
Mając możliwość sięgania po raporty dotyczące zadłużeń, chętnie z tego korzystamy. Co istotne, największą wagę przywiązujemy do danych dotyczących deweloperów czy firm remontowo-budowlanych. Bardzo często użytkownicy serwisu sprawdzają także biura podróży. W obecnych czasach, gdy spora ich ilość bankrutuje, dobrze jest wiedzieć, czy warto inwestować w organizowane przez nie wakacje. Pozyskane z ERIF raporty pomagają podejmować lepsze decyzje dotyczące wydatków.
Warto również wspomnieć, że rejestr dłużników ERIF nierzadko wykorzystywany jest przez osoby, które decydują się na pracę w danej firmie. Dzięki dostępowi do najważniejszych informacji sprawdzają, czy potencjalny pracodawca jest wypłacalny. Pozyskanie takich informacji jest kluczowe w momencie podjęcia decyzji.
Jak wpis do rejestru ERIF wpływa na wzięcie pożyczki?
Jeśli chcemy ubiegać się o pożyczkę musimy wiedzieć, że wpisy do baz dłużników mogą nam tę czynność uniemożliwić. Choć istnieją na rynku oferty pożyczek, w których nie przywiązuje się dużej wagi do informacji pochodzących z baz dłużników, zawsze są one sprawdzane. To na ich podstawie pożyczkodawcy dokonują analizy naszej wypłacalności i dokonują decyzji dotyczącej przyznania nam gotówki.
Jeśli w rejestrze ERIF widnieje wpis na nasz temat, musimy wziąć pod uwagę to, że wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony. Istnieje jednak duża szansa, że godząc się dodatkowe zabezpieczenie transakcji, np. zastaw lub poręczenie pożyczki przez osobę trzecią, uzyskamy wymarzoną gotówkę. Utrudnienia pojawią się przy kredycie gotówkowym. Banki wymagają pozytywnej zdolności kredytowej po to, by sięgnąć po dużą ilość pieniędzy. Muszą mieć pewność, że kwota, którą pożyczamy, w całości do nich wróci. Warto zatem budować pozytywny wizerunek od początku styczności z pieniędzmi. Będziemy wtedy wiarygodni zarówno w oczach pożyczkodawcy, jak i np. pracodawcy.
Dlaczego warto kontrolować bazy dłużników?
Wiedza dotycząca baz dłużników jest niezwykle ważna. Pozwala ona w pełni korzystać z praw, jakie nam przysługują. Warto wiedzieć, że rejestry gromadzące informacje o zadłużeniach służą nie tylko pożyczkodawcom, ale i pożyczkobiorcom. Na podstawie baz dłużników jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić, jak wyglądają nasze finansowe możliwości. Kontrolując wpisy dotyczące nas samych budujemy także świadomość o naszych finansach.
Istotne jest też to, że dzięki kontroli rejestrów dłużników rozsądniej pożyczamy. Jeśli widzimy, że mamy zaległości w spłacie poprzedniego zobowiązania, staramy się nie sięgać nawet po pożyczkę od rodziny. Wpisy w bazach mobilizują do spłaty i zachowania rozsądku przy korzystaniu z usług rynku finansowego. Mimo łatwej dostępności pożyczek przez internet zyskujemy świadomość, że nie warto sięgać po te produkty, gdy nie będziemy w stanie ich spłacić w terminie. Ze świadomością długu zaczynamy oszczędzać, przez co szybciej wychodzimy z tarapatów finansowych.