Wierzyciel w celu wyegzekwowania swoich należności od dłużnika może powołać firmę windykacyjną. Wbrew panującemu przekonaniu, windykatorzy w przeciwieństwie do komorników nie mają szerokich uprawnień. Zdarza się jednak, że firmy te wykorzystują brak znajomości praw przez dłużników i nadużywają swoich kompetencji. Co zatem należy do obowiązków windykatora, a co jest zwykłym bezprawiem?
Co to jest windykacja?
Nieterminowa spłata zaciągniętego zobowiązania może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje dla pożyczkobiorcy. Początkowo wierzyciel, w celu wyegzekwowania należności przesyła specjalne wezwania do zapłaty, tzw. monity. Jeśli sposób ten nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, kolejnym krokiem może być zatrudnienie firmy windykacyjnej. Postępowanie pozasądowe, tj. windykacja ma na celu polubowne rozwiązanie sprawy i co najważniejsze, wyegzekwowanie należności od dłużnika.
Ważne – przed zaciągnięciem zobowiązania zapoznaj się z zasadami odpowiedzialnego pożyczania. Dzięki temu możesz uniknąć dodatkowych stresów związanych z procesem windykacji
Windykacja należności w praktyce, czyli co może firma windykacyjna
Na początku warto wspomnieć, że windykator wbrew powszechnym przekonaniom wcale nie ma szerokich uprawnień. Nie ma on więc większych praw niż sam wierzyciel. Windykator nie może podejmować takich czynności, jak:
- Zajmowanie i spisywanie majątku dłużnika
- Rozmowa o zadłużeniu dłużnika z osobami trzecimi
- Wejście do mieszkania bez zgody osoby zadłużonej
- Przekazanie informacji dotyczącej długu w miejscu pracy nieterminowego płatnika
- Przekazanie nieprawdziwych informacji dotyczących konsekwencji braku spłaty zobowiązania
- Zastraszanie dłużnika
- Wpisywanie danych nieterminowego płatnika do baz dłużników
Głównym zadaniem windykatora jest jedynie zmobilizowanie dłużnika do spłaty należności. Może tego dokonać poprzez kontakt telefoniczny oraz listowny. Nie odpowiadając na próby kontaktu ze strony windykatora, dłużnik może spodziewać się jego wizyty również w miejscu zamieszkania. Należy przy tym pamiętać, że nie ma on jednak prawa do wejścia do domu dłużnika bez jego zgody.
Aby uniknąć takich sytuacji należy pamiętać o terminowym spłacaniu zaciąganych zobowiązań.
Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną?
WIndykatorzy, w przeciwieństwie do komorników posiadają bardzo mało uprawnień. Doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że wielu Polaków nie ma pojęcia o prawach jakie im przysługują. Niestety zdarza się, że windykatorzy ten brak wiedzy znakomicie wykorzystują. W celu szybszego wyegzekwowania długu starają się zastraszać dłużnika i wywierać na nim presję.
Naturalnie dłużnicy mają swoje prawa i mogą zgłosić każde nadużycie ze strony firm windykacyjnych. W sytuacji naruszenia norm prawa, należy niezwłocznie zawiadomić policję. Dodatkowo można skontaktować się bezpośrednio z prokuraturą i złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Warto również złożyć reklamację w firmie windykacyjnej i tym samym żądać zaprzestania wykonywania bezprawnych czynności. Co więcej można złożyć doniesienie w Urzędzie Ochrony Konsumenta i Konkurencji (UOKiK).
Czy komornik może wejść do mieszkania? Różnice między windykatorem a komornikiem
Kiedy negocjacje z windykatorem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, kolejnym i zarazem ostatnim krokiem jest egzekucja komornicza. W przeciwieństwie do windykatora, komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Przysługują mu już znacznie szersze uprawnienia i kompetencje, których nie posiada windykator.
Przede wszystkim ma prawo wejścia do domu dłużnika bez jego zgody. Ponadto może zająć część lub nawet całość majątku dłużnika. Ma również prawo zasięgnąć informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji, m.in. od osób nieuczestniczących w postępowaniu. Należy pamiętać, że postępowanie komornicze równoznaczne jest z dodatkowymi kosztami, które to zobowiązany jest do poniesienia dłużnik.
Działania podejmowane przez windykatora czy komornika mogą wiązać się z dużym stresem dla dłużnika. Aby temu zapobiec, decyzje o wszelkich zobowiązaniach powinny być przemyślane i podjęte świadomie. Niestety nadal nieodpowiednie przygotowanie do wzięcia pożyczki ratalnej, czy nawet chwilówki n niewielką kwotę, to jeden z najczęstszych błędów pożyczkobiorców.