Przed wzięciem pożyczki, poznaj pożyczkodawcę
Atrakcyjnych ofert pożyczek online nie brakuje. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy pożyczki, warto sprawdzić wybranego pożyczkodawcę. Możemy to zrobić na kilka sposób. Przede wszystkim dobrze popytać przyjaciół, rodzinę czy znajomych, czy kiedykolwiek korzystali z usług danej instytucji. Dodatkowo można sprawdzić opinie w internecie, ale należy pamiętać, że nie zawsze są one prawdziwe.
Niektóre oferty firm pożyczkowych mogą okazać się fikcyjne. Dlatego jeżeli nie mamy pewności, co do ich wiarygodności lepiej poszukać innego pożyczkodawcy. Podanie danych osobowych nieistniejącej firmie grozi kradzieżą naszych danych i może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, w postaci pożyczek zaciągniętych na nasze nazwisko.
Co powinna zawierać umowa pożyczki?
Bardzo ważne jest, żeby dokument, który otrzymaliśmy był czytelny i zrozumiały. Nie należy podpisywać czegoś, co do końca nie jest dla nas jasne. Umowa pożyczki powinna zawierać następujące elementy:
- Miejsce oraz datę zawarcia umowy pożyczki
- Zdefiniowane stron umowy – zarówno pożyczkodawcę jak i pożyczkobiorcę
- Opis przedmiotu umowy – dokładne określenie kwoty pożyczki
- Określenie warunków zwrotu – wysokość odsetek, waluta, ilość rat, informacja o wcześniejszej spłacie
- Konsekwencje nieterminowej płatności
- Informacja na temat aktualnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy
- Przesłanki do reklamacji
- Warunki wypowiedzenia umowy – kto może ją wypowiedzieć oraz jaki jest okres wypowiedzenia
- Podpisy stron
Pamiętaj – jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości dotyczące otrzymanej umowy lub któryś z wyżej wymienionych punktów nie będzie w niej uwzględniony, poproś pożyczkodawcę o wyjaśnienie.
Odstąpienie od umowy pożyczki
Zdarza się, że po zawarciu umowy pożyczki znajdujemy ciekawszą, bardziej atrakcyjną ofertę. W takiej sytuacji najlepszą możliwością jest rezygnacja z wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Na odstąpienie od umowy pożyczkobiorca ma 14 dni licząc od dnia jej zawarcia.
Jeżeli chcemy odstąpić od umowy pożyczki, należy złożyć pisemny wniosek z własnoręcznym podpisem. Obowiązkiem firmy, w której wzięliśmy pożyczkę jest dostarczenie nam wzoru takiego wniosku wraz z umową pożyczki. Uzupełniony i podpisany dokument najlepiej złożyć bezpośrednio w siedzibie firmy pożyczkowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy przesłać go mailowo, faksem lub pocztą.
Od momentu dostarczenia wniosku mamy 30 dni na zwrot całej kwoty pożyczki. Co ważne nic nie zapłacimy za odstąpienie od umowy, natomiast pożyczkodawca może naliczyć nam odsetki za okres od chwili pożyczenia gotówki, aż do czasu jej zwrotu.
Pożyczka prywatna bez obowiązku umowy?
Niektórzy decydują się na zaciągnięcie pożyczki prywatnej na procent. Granica, od której należy spisać umowę takiej pożyczki wynosi 500 zł. Pożyczanie mniejszych kwot może odbywać się na podstawie tzw. umowy ustnej. Warto tutaj zaznaczyć, że ustna umowa pożyczki jest w takim samym stopniu wiążąca, jak umowa pisemna.
Jeśli podczas udzielania pożyczki pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jej terminowej spłaty, warto spisać umowę. Dzięki temu, w razie komplikacji będziemy mogli łatwiej dochodzić swoich roszczeń.