Często potencjalni klienci sektora finansowego zastanawiają się, jaki rodzaj pomocy finansowej wybrać. Pożyczka ratalna i kredyt gotówkowy są niezwykle popularne. Czym różnią się te formy wsparcia finansowego?
Kredyt gotówkowy a pożyczka ratalna – podobieństwa i różnice
W przypadku produktu bankowego umową jest dokument sporządzany na piśmie, zawierający strony umowy, cel kredytu, termin spłaty, wysokość oprocentowania oraz wysokość prowizji. Do udzielenia ratalnej pożyczki pozabankowej także konieczne jest sporządzenie umowy. W dokumencie powinien być uwzględniony rodzaj zobowiązania, kwota, o którą się staramy i termin spłaty. W umowie pożyczkowej powinny być wyszczególnione dokładne koszty pożyczki i inne warunki zobowiązania, na przykład możliwość wcześniejszej spłaty, przedłużenia terminu lub odstąpienia od umowy. Dokument musi być oczywiście podpisany przez każdą ze stron.
W przypadku pożyczki pozabankowej nie trzeba jednak podawać celu, na który zaciągamy zobowiązanie. W czasie weryfikacji potencjalnych klientów, firmy udzielające pożyczek nie są tak restrykcyjne jak banki – kontrolują jednak bazy dłużników i bazę BIK, wymagają także zaświadczenia o dochodach. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że czas otrzymania pożyczki od złożenia wniosku jest dużo szybszy niż w przypadku kredytu gotówkowego. Pożyczki online można otrzymać nawet w kilkanaście minut. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie trzeba tracić czasu na zbędne formalności.
Weryfikacja pożyczkodawcy kluczowa do prawidłowego pożyczania
Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Pierwszym krokiem w celu zweryfikowania firmy pożyczkowej jest sprawdzenie jej obecności w KRS. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić jej NIP oraz REGON. Warto też zaznajomić się z listą ostrzeżeń publicznych, która jest prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu dowiemy się, czy wybrana przez nas instytucja nie jest oskarżona o żadne przestępstwo. Również zalecane jest przejrzenie opinii internautów. Ich zdanie może okazać się bardzo pomocne, ponieważ zaufanie wśród klientów sektora finansowego jest jednym z najważniejszych elementów wiarygodności firmy pożyczkowej.
Pożyczaj mądrze
Rozsądne zaciąganie pożyczek na raty powinno być kluczowe dla każdego pożyczkobiorcy. W przypadku zbyt pochopnego pożyczania można wpaść w kłopoty finansowe. Jak postępować, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia? Przede wszystkim podczas planowania nie powinniśmy kierować się emocjami. Należy za to zrobić dokładnych bilans wydatków. Czynność ta pozwoli nam określić wysokość pożyczki, jaką będziemy w stanie spłacić. Jeżeli udzielona pomoc przewyższa nasze możliwości spłaty, powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z zaciągniętego zobowiązania. Ustawa o Kredycie Konsumenckim umożliwia nam odstąpienie od umowy pożyczki. Należy jednak pamiętać, że można to zrobić w ciągu maksymalnie 10 dni od podpisania umowy.