Dochód – czy ma znaczenie?
Nasz dochód wpływa na przyznanie nam pożyczki. Chodzi przede wszystkim o to, żeby był stały. To oczywiste, że jako klienci szukamy sprawdzonego i godnego zaufania pożyczkodawcy. Nie powinien więc dziwić fakt, że firmy pożyczkowe oczekują od nas tego samego. Informacja o naszych dochodach jest dla nich swego rodzaju zabezpieczeniem. W taki sposób dajemy pożyczkodawcom pewność, że stać nas na spłatę zaciąganego zobowiązania.
Zadbaj o swoją zdolność kredytową
Zdolność kredytowa to jeden z głównych czynników branych pod uwagę przy udzielaniu pożyczki. Analizują ją zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej jest oceniana między innymi historia kredytowa, czyli to, jak radziliśmy sobie ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Ważna jest także wysokość naszego wynagrodzenia. Instytucja finansowa analizuje także inne czynniki, takie jak wiek i liczba osób w rodzinie.
Zdolność kredytową można oszacować samemu jeszcze przed podjęciem decyzji o pożyczce i warto to robić. Trzeba pamiętać o nagłych problemach finansowych, które lubią się zdarzać. Dlatego bardzo ważna jest wysokość rat, którą ustalimy i zdecydujemy się co miesiąc regulować – przecież nie chcemy, aby pożyczka spowodowała uszczerbek dla domowego budżetu.
Bazy dłużników – tutaj lepiej nie trafiać
Większość firm pożyczkowych sprawdzi występowanie naszego nazwiska na listach dłużników, które udostępniają odpowiednie instytucje. Jeśli figurujemy w rejestrach KRD, BIG Infomonitor lub ERIF, raczej nie mamy szans na otrzymanie pożyczki przez internet. Instytucje pozabankowe będą także sprawdzać nasze dane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej – wbrew popularnemu przekonaniu, pożyczkę bez BIK raczej trudno uzyskać.
Czy mój wiek ma znaczenie?
Wsparcie finansowe z sektora pozabankowego teoretycznie może otrzymać każdy, kto ukończył 18 lat. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej. Pożyczkodawcy chętniej pożyczają osobom, których sytuacja ekonomiczna jest klarowna i posiadają chociaż minimalną historię kredytową. Takie osoby są bardziej wiarygodne. Nie jest to dobra wiadomość dla młodych ludzi, którzy przeważają w statystykach dotyczących interesantów pożyczek. To osoby między 20 a 25 rokiem życia najbardziej potrzebują finansowego wsparcia na drodze budowania swojej niezależności.
Niewygórowane wymagania pożyczkodawców
Jak widzimy, firmy pożyczkowe nie wymagają od swoich klientów wiele. Jedyne co musimy zrobić, to otrzymywać regularne wypłaty i dbać o pozytywną historię kredytową. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnej zasadzie, która sprawdza się nie tylko w ekonomicznej sferze życia – wymagajmy od siebie nawet wtedy, kiedy inni nie wymagają. Przed podpisaniem umowy zastanówmy się, czy na pewno jest to ostateczność. Często zaciągamy zobowiązania finansowe pochopnie i zazwyczaj na jednej pożyczce się nie kończy. Warto poszukać informacji o tym, co zrobić, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.
Problemy pożyczkobiorców
Czy pożyczka ratalna na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy emocje przejmują kontrolę nad naszymi decyzjami. Pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Kwoty, które pożyczamy często nie są nie są odpowiednio dostosowane do naszych możliwości finansowych, a w takiej sytuacji to pierwszy krok do wspomnianej spirali zadłużenia.
Pożyczkobiorcy często popełniają błędy, które okazują się błahe w przeciwieństwie do ich realnych konsekwencji. Często na wybór pożyczkodawcy poświęcamy po prostu za mało czasu: nie sprawdzamy firmy, od której chcemy pożyczyć pieniądze, nie czytamy umów, nie pilnujemy terminu spłaty.