Ubiegając się o pożyczkę w banku będziesz musiał podać jej cel. To wszystko dlatego, że bank działa według prawa bankowego i ma obowiązek spytać o powód pożyczki. W przypadku pożyczki pozabankowej pożyczkodawca nie oczekuje informacji, na co przeznaczymy finanse.
Cel pożyczki – warto go określić nim sięgniemy po zobowiązanie
Szukając dobrego finansowania warto dokładnie określić jego cel. Pomoże nam to pożyczyć dokładnie tyle, ile aktualnie potrzebujemy. Nie będzie miało sensu pożyczenie większej ilości pieniędzy i przeznaczenie nadwyżki na zachcianki. Należy mieć świadomość, że pożyczka może być kosztowna. Na jej cenę składa się oprocentowanie, prowizja czy opłata przygotowawcza. Stąd oddajemy zwykle więcej, niż pożyczyliśmy. Wyjątkiem są pierwsze chwilówki, które często są darmowe, ale ich sumy są niskie, a maksymalny okres kredytowania wynosi zaledwie 30 dni.
Aby wiedzieć, na jak duże zobowiązanie możemy sobie pozwolić, należy sprawdzić zdolność kredytową oraz dokonać analizy domowego budżetu. Zestawienie finansowych możliwości z kwotą celu zobowiązania pomoże wyznaczyć wysokość pożyczki. Nie może ona ciążyć na naszych barkach. Ważne, aby jej spłata odbywała się regularnie i nie była dużym wyzwaniem dla budżetu.
Pożyczka na dowolny cel od firmy pozabankowej
Sektor bankowy jest bardzo silny. Firmy pożyczkowe chcąc wybić się na rynku oferują atrakcyjne oferty pożyczek. Każdorazowo uwzględniają one potrzeby klientów. Aplikując o gotówkę warto wiedzieć, co jest potrzebne do otrzymania zobowiązania od instytucji pozabankowej. We wniosku o pożyczkę należy podać najważniejsze dane o naszej osobie, wysokość świadczenia, ilość rat jaka nas interesuje. To, co wyróżnia pożyczkodawców to to, że przy aplikacji o gotówkę nie trzeba podawać celu przeznaczenia pieniędzy. Jest to komfortowe dla klientów, którzy zwykle nie chcą dzielić się informacją.
Dlaczego bank chce wiedzieć, na co przeznaczymy pieniądze?
Podobnie jak firmy pożyczkowe, bank pożycza pieniądze. Robi to w formie kredytu, który podlega ustawie Prawo Bankowe. Nakłada ona na kredytodawców obowiązek pozyskania od klienta większej ilości informacji o nim samym. Aplikując o dodatkowe świadczenie w banku musimy podać szczegółowe dane osobowe, okazać zaświadczenie o dochodach, nierzadko wskazać osobę, która spłaci zadłużenie w momencie, kiedy my nie będziemy w stanie tego zrobić.
Sięgając po gotówkę musimy również określić cel, na który jest nam ona potrzebna. To wszystko za sprawą tego, że pieniądze od banku zostają oddane do naszej dyspozycji i bank ma prawo wiedzieć, na co je przeznaczymy. Co więcej, instytucja bankowa ma prawo sprawdzić, czy podany w dokumentach cel rzeczywiście został zrealizowany. Może się to wydawać niekorzystne dla kredytobiorcy. Jeśli jednak sięgamy po gotówkę od banku, na pewno mamy ważniejszy powód niż wakacje last minute, przez co nie powinniśmy mieć problemu z jego ujawnieniem.
Co wpływa na przyznanie zobowiązania pieniężnego?
Potrzeby finansowe ma każdy z nas. Niestety nie każdy może sięgnąć po kredyt czy pożyczkę przez internet. O przyznaniu świadczenia decyduje kilka czynników. Należą do nich np. wiek (pożyczki pozabankowe udzielane są już od 18 roku życia) czy wysokość dochodu (w przypadku instytucji pożyczkowych honorowane są ruchome dochody z umowy zlecenia czy alimentów).
Banki i niektóre spółki finansowe kontrolują rejestry dłużników. Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów są spisami, w których nie warto figurować. Prócz wspomnianych aspektów warto mieć na uwadze także zabezpieczenia pożyczek. Są one wymagane w momencie, kiedy sytuacja finansowa pożyczkobiorcy nie przedstawia się korzystnie. Ich cechy zależą od rodzaju zobowiązania oraz sytuacji kredytowej. Warto mieć na uwadze wszystkie te parametry i budować zdolność kredytową już od najmłodszych lat, aby nie mieć problemu z wzięciem kredytu czy pożyczki.