Wiarygodność pożyczkodawcy pierwszym krokiem do wzięcia pożyczki
Nikt nie lubi pożyczać pieniędzy. Chętniej jednak robimy to od osób czy instytucji, które znamy i które wzbudzają w nas zaufanie. Wiemy, na co możemy się natknąć przy ewentualnej współpracy z drugą osobą, dlatego wiarygodność pożyczkodawcy jest pierwszym krokiem do swobodnego zadłużenia. Warto zaznajomić się z historią firmy, od której chcemy pożyczyć gotówkę oraz dokładnymi informacjami na temat przedsiębiorstwa. Branie pożyczki będzie przyjemniejsze, jeśli będziemy mieli pewność, że zawieramy umowę z uczciwą instytucją. Sprawdzając wcześniej instytucję uda nam się uniknąć błędów, popełnianych przez nieświadomych pożyczkobiorców.
Certyfikaty poświadczeniem wiarygodności pożyczkodawcy
Firmy z sektora pozabankowego coraz prężniej działają na rynku. Starają się oferować konkurencyjne warunki, podchodzą do klienta bardzo indywidualnie. Walczą na polu boju o każdego pożyczkobiorcę, bo każdy kolejny klient jest dowodem na to, że spółka się rozwija i warto jest zaufać. Poświadczeniem wiarygodności firm pożyczkowych są także certyfikaty, o które instytucje pozabankowe starają się od początku swojej działalności. Wśród najważniejszych należy wyróżnić:
- Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo – potwierdza wiarygodność finansową spółki na podstawie rejestru BIG InfoMonitor (rejestr klientów z zadłużeniami), baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich. Nie trzeba spełniać wygórowanych warunków, aby otrzymać taki certyfikat. Wystarczy bez żadnych komplikacji finansowych prowadzić działalność przez pół roku oraz złożyć w serwisie płatny wniosek o przyznanie wyróżnienia.
- Laur Konsumenta – wyróżnienie przyznawane przez klientów za niesienie im dobrej jakości obsługi. Na podstawie sondy, która prowadzona jest zarówno telefonicznie, internetowo, jak i bezpośrednio, wybiera się usługę i firmę ją świadczącą, która była najczęściej wskazywana przez ankietowanych. Jest to popularne, ale odpłatne wyróżnienie.
- Certyfikat Rzetelnej Firmy – program, który nagradza przedsiębiorstwa dbające o klienta i zachowujące ciągłość we wszelkich transakcjach finansowych. Przystąpienie do programu wymaga poddania się ciągłemu monitorowaniu ze strony Biura Informacji Gospodarczej oraz Krajowego Rejestru Długów, a także wykazania celu swojej działalności.
- Certyfikat Etyczny KPF – wyróżnienie przyznawane za przestrzeganie ogólnie przyjętych i obowiązujących w kraju norm, które noszą nazwę Zasady Dobrych Praktyk. Przyznawane jest przez Komisję Etyki działającą przy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
- Gwiazda Jakości Obsługi – jak sama nazwa wskazuje, docenia się nią firmę, która wyróżnia się największą dbałością o szczegóły zarówno swojej oferty, jak i samego klienta. Z firmą wyróżnioną w ten sposób współpracuje się przyjemnie i bezpiecznie.
Dlaczego warto zabiegać o zdobycie certyfikatu?
Każdy z nas lubi być doceniony czy nagrodzony za dobry uczynek czy nienaganne postępowanie. Jeśli nagrody przychodzą zbyt często, zapominamy jak ważną rolę pełnią. Mają przede wszystkim udowadniać dobre postępowanie czy szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. Podobnie dzieje się z certyfikatami, czyli wyróżnieniami dla uczciwych firm. Instytucje pozabankowe już od pierwszych dni swojej działalności starają się o wyróżnienia, bo gwarantują im one zapewnienie rzetelności oraz wykazują ich wiarygodność.
W zależności od przyznanego certyfikatu poświadczane są: działanie zgodnie z prawem, najwyższa jakość obsługi, oferty dostosowane do potrzeb klienta (np. system ratalny, który jest nam dany przy pożyczkach internetowych), a co za tym idzie indywidualne podejście do każdego z nich, przestrzeganie wszelkiego rodzaju kodeksów oraz brak zaległości finansowych (takie mogą wystąpić zarówno po stronie pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy). Specjalne wyróżnienia, które przyznawane są firmom, niosą korzyści także w stronę potencjalnych klientów danego przedsiębiorstwa. Mając do czynienia z nagrodzoną firmą, zdecydowanie pewniej do niej podchodzimy i wykazujemy większe zaufanie, nierzadko zapożyczamy się ponownie w tym samym przedsiębiorstwie. Pożyczając pieniądze ze sprawdzonego źródła szybciej rozwiązujemy swoje problemy finansowe lub inwestujemy w siebie. Certyfikaty dają nam gwarancję rzetelnej współpracy.
Świadome pożyczenie – na co jeszcze warto zwrócić uwagę pożyczając pieniądze
Certyfikaty i podobne do nich wyróżnienia nie powinny stanowić wyłącznego elementu, na który zwrócimy uwagę sięgając po pożyczkę. Odpowiedzialnym pożyczaniem można nazwać takie, któremu będzie towarzyszyło dokładne sprawdzenie opinii na temat instytucji na forach internetowych czy w specjalnych miejscach do tego wyznaczonych (na oficjalnych stronach www firmy). Podczas wypełniania wniosku należy uczciwie mówić o niezrozumiałej treści w umowie i prosić o jej wyjaśnienie. Obowiązek tłumaczenia wszelkich niejasności leży po stronie pożyczkodawcy, a zatajenie informacji grozi odpowiedzialnością karną.
Dla bezpieczeństwa pożyczkobiorców została uchwalona “ustawa antylichwiarska”, która daje klientom firm pozabankowych dodatkową ochronę. Wyeliminowała z obiegu instytucje, które w nieprawidłowy sposób pozyskiwały i obsługiwały klientów oraz dopuszczały się zatajania najważniejszych informacji. Na świadome pożyczanie gotówki ma też wpływ Komisja Nadzoru Finansowego która czuwa, aby przepływ pieniądza odbywał się zgodnie z prawem i na wcześniej ustalonych, jednakowych dla wszystkich zasadach.