Z pewnością każda osoba, korzystająca choć raz z usług firm pożyczkowych, czy też banków spotkała się z pojęciem opłaty przygotowawczej. Najprościej mówiąc są to koszty związane m.in. z przygotowaniem umowy pożyczki, które to zobowiązany jest do poniesienia klient. Dowiedz się więcej o opłacie przygotowawczej i sprawdź, co jeszcze składa się na całkowity koszt zobowiązania.
Czym jest opłata przygotowawcza?
Zaciągnięcie zobowiązania, czy to w banku czy w firmie pożyczkowej wiąże się z koniecznością poniesienia opłat. Naturalnie czasem możemy spotkać się z promocjami pierwszej pożyczki za darmo, gdzie RRSO wynosi 0%. Takie rozwiązanie jest jednak zastrzeżone jedynie dla nowych klientów, którzy zdecydują się na wzięcie chwilówki online.
Wybierając pożyczkę ratalną, która jest najlepszą pomocą w finansowaniu większych wydatków, musimy być przygotowani na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Co wlicza się zatem w całkowity koszt pożyczki? Jednym z nieodłącznym elementów jest opłata przygotowawcza.
Jest to zazwyczaj jednorazowa opłata pobierana przez pożyczkodawcę. Obejmuje ona poniesione przez niego koszty związane, jak sama nazwa mówi, z przygotowaniem umowy pożyczki oraz ze sprawdzaniem i badaniem zdolności kredytowej klienta.
Co ważne, ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. na pożyczkodawców nakłada obowiązek informowania o wszelkich kosztach zobowiązania (w tym o opłacie przygotowawczej). Wszystkie te dane powinny być zawarte również w umowie pożyczki.
Koszty opłaty przygotowawczej
Omawiając temat opłaty przygotowawczej, warto wspomnieć również z jakimi kosztami się wiąże. Nie ma jednego wspólnego cennika, dlatego banki czy firmy pożyczkowe mogą narzucać własne regulacje. Opłata ta jest jednak stała, w związku z czym nie może być zależna od wnioskowanej kwoty pożyczki.
Najczęściej jednak klient musi być przygotowany na wydatek w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Co warte podkreślenia, pożyczkodawca nie ma prawa pobrać od pożyczkobiorcy opłaty przygotowawczej przed pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.
Oprocentowanie, opłata administracyjna – czyli co składa się na RRSO?
Najprościej mówiąc RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt pożyczki, czy kredytu, który to zobowiązany jest do poniesienia pożyczkobiorca. Na RRSO składa się:
- stała prowizja za udzielenie zobowiązania,
- okres kredytowania,
- oprocentowanie nominalne w skali roku – stopa procentowa,
- kapitalizacja odsetek,
- wysokość i typ raty,
- ewentualne ubezpieczenie,
- opłaty dodatkowe (w tym m.in. wspomniana wcześniej opłata przygotowawcza oraz opłata administracyjna).
Ważne – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala w łatwy sposób porównać oferty pożyczkodawców
Co ciekawe, od wejścia w życie Ustawy antylichwiarskiej (11 marca 2016 r.), firmy pożyczkowe zobowiązane są do naliczania pozaodsetkowych kosztów pożyczek według wspólnego dla wszystkich wzoru – 25% kwoty pożyczki oraz 30% tej kwoty w skali roku. We wspomnianej kwocie muszą być już zawarte wszystkie opłaty, m.in. prowizja czy opłata przygotowawcza. Takie działanie ma zapobiegać stosowania nieuczciwych praktyk, gdzie naliczane opłaty byłyby nieadekwatne do zaciągniętej pożyczki.
Prowizja a opłata przygotowawcza
Wbrew powszechnemu przekonaniu, opłata przygotowawcza nie jest tym samym, co prowizja. Między tymi pojęciami istnieją znaczące różnice, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania, warto przyjrzeć się bliżej tym określeniom.
Prowizja, to nic innego, jak wyrażona w procentach wartość, która wypłacana jest na rzecz pożyczkodawcy za wykonanie czynności prawnej. Przykładowo za rozpatrzenie wniosku oraz udzielenie pożyczki. Co ciekawe, wysokość prowizji może różnić się w zależności od firmy.
Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą o kredycie konsumenckim, w chwili odstąpienia od umowy pożyczki prowizja podlega zwrotowi. Inaczej sytuacja przedstawia się przy opłacie przygotowawczej, która zwrotowi już nie podlega. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie czynności przygotowawcze zostały już wykonane.
Zanim zaciągniesz pożyczkę – czyli analiza budżetu domowego
Będąc już świadomym wszystkich kosztów wynikających z wzięcia pożyczki online, warto przeanalizować swój budżet domowy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zaciągnięte zobowiązanie nie przysporzy nam większych problemów, a całość spłacimy bezproblemowo.
W tym celu warto rozpisać swoje dochody oraz wydatki – które następnie dzielą się na wydatki stałe oraz jednorazowe. Do pierwszej kategorii zaliczymy m.in. zakupy spożywcze. Opisując wydatki jednorazowe trzeba wziąć pod uwagę niespodziewane wizyty u lekarza, dentysty czy fryzjera. Po tak szczegółowej analizie budżetu, z łatwością oszacujemy, jaka maksymalna kwota pożyczki nie sprawi nam większych problemów przy spłacie. W ten sposób pożyczymy bez uszczerbku dla domowego budżetu.