Zaciągnięcie pożyczki to naturalne rozwiązanie gdy przytrafią nam się mniejsze lub większe wydatki. W dzisiejszych czasach pożyczki zaciąga wiele osób, a ich cele są bardzo zróżnicowane. Aby uzyskać upragnioną kwotę, najlepiej wykazywać się cechami, które cenią pożyczkodawcy – wtedy nasze notowania wzrosną. Kto ma największe szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy?
Weryfikacja historii kredytowej
Zdobyć zaufanie pożyczkodawcy to względnie proste zadanie. Powinniśmy także pamiętać, że klientowi firmy pożyczkowej będzie łatwiej niż osobie starającej się o kredyt w banku.
Firmy pożyczkowe mają swoje typy klientów, którym najchętniej i bez większych wymagań przyznają pożyczki online. Historia kredytowa ma tutaj niebagatelne znaczenie. Pożyczkodawca na pewno prześwietli naszą osobę we wszystkich dostępnych mu bazach dłużników, takich jak BIG Infomonitor, BIG ERIF i BIG KRD. Pod uwagę będą brane także informacje na temat naszych wcześniejszych zobowiązań, zgromadzone w bazie BIK. Warto także pamiętać, że każda instytucja finansowa stosuje swój indywidualny scoring, czyli ocenę wiarygodności podmiotu, najczęściej przedstawianą w punktach.
Jak dochód wpływa na decyzję pożyczkodawcy?
Nasz dochód niewątpliwie wpływa na przyznanie pożyczki. Na jego podstawie pożyczkodawca jest w stanie wyliczyć naszą zdolność kredytową i przyznać nam adekwatne do niej zobowiązanie. Zdolność kredytową możemy wyliczyć sami jeszcze przed złożeniem wniosku o pożyczkę. W ten sposób unikniemy zdziwienia, że nie pożyczono nam tyle, ile chcieliśmy, ale również przyspieszymy cały proces. W tym celu warto w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym stworzyć tabelę z dwiema kolumnami – w jednej wpisujemy przychody, a w drugiej obciążenia. Tym sposobem dowiemy się, jakiej wysokości pożyczkę będziemy w stanie spłacić. Pożyczanie bez uszczerbku dla domowego budżetu jest proste, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad.
Czy wiek przy wniosku o pożyczkę ma znaczenie?
Instytucje pozabankowe zawsze jasno określają granice wiekowe potencjalnych pożyczkobiorców. W porównaniu do banków cechują się jednak elastycznym podejściem do klienta. Wiele firm kieruje swoją ofertę do bardzo młodych osób. Tym samym ludzie, którzy dopiero osiągnęli pełnoletniość, mogą liczyć na dodatkowe środki na realizację swoich celów.
Pozabankowe wsparcie finansowe mogą otrzymać także starsi klienci. W niektórych przypadkach górna granica wieku sięga nawet 80-ciu lat. W ten sposób osoby, które nie mogłyby starać się o kredyt w banku, uzyskają potrzebne im pieniądze. Można także sądzić, że klienci z większym doświadczeniem będą unikać najczęstszych błędów pożyczkobiorców.
Instytucje pozabankowe odpowiadają zatem na oczekiwania tych osób, które nie mogłyby liczyć na wsparcie finansowe od banków. Mowa tu zarówno o bardzo młodych ludziach, dopiero wkraczających w dorosłość, jak i o osobach starszych, których wniosek z pewnością spotkałby się z odmową. Warto zatem szukać instytucji pozabankowych, które proponują swoim klientom przyjazną dolną i górną granicę wieku.